Aktuality » Doporučení v období sucha na jaře 2019 z portfolia našich produktů:

 

Protože na našem území dlouho dobu neprší, příjem živin přes kořeny je silně omezen nebo je nulový. Rostliny a jejich kořeny trpí suchem.

-          Pokud budeme volit hnojivý zásah, tak jednoznačně v tomto období je lepší dát živiny  v tekuté podobě např. přes list. Tedy doporučení zní : tekuté humatizované hnojivo s mikroprvky LignoSuper NPK 7,5-8-6  2-3 l/ha. Dostane do rostliny živiny a Lignohumát v něm podrží kořeny.

-          Ke zmírnění žloutnutí a k udržení zelené asimilující hmoty se nám v těchto velmi suchých obdobích v minulých letech ( a to i vloni ) osvědčila Amagro Alga, která je nosičem organického N,P, K, mikroprvků, enzymů a zejména protistresových aminokyselin, které v tomto období rostlina nutně potřebuje. Není třeba se bát u obilí redukce odnoží, neobsahuje umělé auxiny a navíc sucho si s nejmenšími odnožemi ozimého obilí již poradilo samo. U jařin podpoří udržení odnožování o něco déle.

Dávkování 1-2 l/ha

-          Pokud budeme volit jiná tekutá hnojiva k ošetření porostů vč. DAM, je dobré k nim přidat obyčejný Lignohumát MAX 0,3-0,4 l/ha ( Lignohumát AM 60-100 g/ha ) k udržení kořenové a listové hmoty co možná nejdéle a ke zlepšení příjmu spoluaplikovaných živin.

 

-          Před příchodem deště raději vynechat na polní plodiny Vitalic, vyjma aplikací na mladé šešule řepky proti bejlomorce nebo do sadů a porostů pod závlahou ke zpevnění pletiv. Ten použít lépe až po dešti.

 

Ing. Zora Špirakusová

Amagro s.r.o.

Pokusnictví a poradenství

24.4.2019