Aktuality » Regenerace půdy Lignohumátem a stimulace rostlin na podzim

Lignohumát na rozklad slámy nebo do půdy:

Na podporu rychlejšího rozkladu slámy k dusíku  ( např. močovině nebo DAMu ), který používáme na urychlení jejího rozkladu, ještě přidáme Lignohumát MAX roztok v dávce 0,5-1 l/ha. Lignohumát urychluje rozvoj celulytických bakteríí a humifikaci.

Sláma má široky poměr C:N, tedy hodně uhlíku a pro rozvoj celulytických bakteríí a mykromycetů, které působí její rozklad, je potřeba dodat dusík. Lignohumát přidaný do kombinace k tomuto dusíku ještě navíc působí jako živná půda pro tyto bakterie a mikromycety. Zlepší se tím další využití dusíku aplikovaného na rozklad slámy a také rozklad samotný.

Navíc si tím obohatíme půdu o vzácné huminové kyseliny a fulvokyseliny, které budou stimulovat rozvoj kořenů a využití živin následnými plodinami.

K regeneraci vyhospodařené půdy nebo půdy, kde potřebujeme zvýšit obsah organické hmoty a humusu, použijeme aplikaci práškového Lignohumátu A nebo AM či tekutého Lignohumátu MAX roztok, a to přímo do půdy. Dávku volíme 0,7-1 kg Lignohumátu  A nebo AM na 1 ha rozmetadlem např. s ostatními hnojivy, se zapravením. Ekvivalentem je užití 4- 5 l Lignohumátu MAX roztok / 1 ha, který aplikujeme postřikem na půdu, opět nejlépe se zapravením.

K posílení a stimulaci ozimé řepky a ozimého obilí

V tomto podzimním období použijeme u nevyrovnaných slabých porostů ( zvláště po ztíženém vzcházení za sucha ) – Lignohumát MAX roztok v dávce 0,4-0,5 l /ha nejlépe v tankmixu s listovou výživou, podzimní regulací či fungicidy, insekticidy.

Po zvážení kondice porostu, odrůdy, místních podmínek, počasí a zejména vlastností herbicidu,  lze na nestresovaný porost použít i s herbicidy. Pak užíváme dávku herbicidu lépe na jeho spodní hranici či až o 20% nižší, protože Lignohumát účinnost herbicidu zlepšuje. Možná kombinace Lignohumátu je např.s graminicidy do řepky. Vždy musíme mít na paměti účinek samotného herbicidu na plodinu, který je sám o sobě vždy pro plodinu zatěžující.

U silnějších a vyrovnanějších porostů použijeme LignoAktivátor v dávce 0,75 l/ha opět nejlépe v kombinaci s podzimní regulací a prostředky ochrany nebo  použijeme výtažek se severských řas Amagro Alga 1-2 l/ha, který obsahuje nejvíce protistresových látek a aminokyselin z našeho sortimentu.

Amagro s.r.o.

Ing. Zora Špirakusová

pokusnictní, poradenství

3.10.2016