amagro

Aktuální doporučení květen – červen 2022

RYCHLÉ AKTUALITY KVĚTEN-ČERVEN 2022

Všechny porosty:

  1. Tam, kde prošlo krupobití, nebo chceme ještě zesílit šešule řepky – přípravek Vitalic 0,4 l/ha.

Výborně na něj reagují také např. mák, brambory, hrách, kukuřice, réva vinná, cibule, česnek.

Jedná se o nitrofenoláty draselné a Lignohumátem draselným vjednom. Vlivem nitrofenolátů a draslíku dochází ke zpevnění pletiv, zlepšení fotosyntézy, rychlejšímu hojení a zpružnění pletiv a vlivem lignohumátu k rychlejší regeneraci. Vhodná je kombinace s vápníkem, hořčíkem na posílení pružnosti kutikul šešulí u řepek.

Postřik Vitalicem je vhodné dát po silnějším dešti, lze spojit s fungicidy i insekticidy.

Vitalic obecně je určen jako stimulátor, podporu kořenů, a ke zpevnění nebo zacelování pletiv u všech plodin, mohutnosti kořenů a nadzemní části.  Nyní ho již nedáváme do sladovnického ječmene, kde by mohl podpořit akumulaci N-látek ). Cena aplikace se pohybuje cca 260 Kč/ha.

  • LignoSuper NPK 7,5-8-6univerzální listové hnojivo do všech plodin s lehce přístupnými živinami a se stimulátorem Lignohumátem draselným vjednom – pravidelná aplikace 2-5 l/ha v 7-14 denních intervalech – vhodné jak na brambory, zeleninu, okrasné rostliny, trávníky, ale i na jiné – polní plodiny, nyní kromě ječmene jarního ( abychom nezvýšili N -látky). Neobsahuje chlór. Cena aplikace od 260 kč/ha.
  • Na hrách, jetel, obecně na vikvovité plodiny nebo plodiny hodně kvetoucí -vikve, jetele, hořčice –  Aminátor 100-150 g/ha. ( protistresové aminokyseliny s vysokým podílem Prolinu proti suchu + Lignohumát draselný v poměru 1:1). Cena aplikace cca 193 Kč/ha.
  • Klasikou pro všechyny plodiny zůstává Lignohumát MAX roztok 0,4-0,5 l/ha ( odpovídá Lignohumátu AM prášek 80 -100 g/ha ).  K rychlé akutní ochraně kořenů a nadzemní části v suchu nebo jiném stresu působí kratší dobu ve srovnání s LignoAktivátorem ). Cena aplikace cca 158 Kč/ha.
  • K prodloužení vegetačního období, podržení silných kořenů, zlepšení zdravotní kondice, a GREEN EFEKTU zůstává klasikou  LignoAktivátor roztok 0,75 l/ha ( LIgnoAktivátor prášek 150g/ha ). S přídavkem severských mořských řas. Působí pozvolněji, ale silněji a po delší dobu než samotný Lignohumát MAX. Cena aplikace od 195 Kč/ha.

Zora Marková

4.6.2022