amagro

Aktuality po nočních mrazech – duben 2022

Aktuality Amagro po nočních mrazech – duben 2022

Na řadě míst jsou po nočních mrazících „ připosražené“ a kroutící se kapku nafialovělé řepky hlavně na hlavním prýtu a květenství. Někde i popraskané  v hlavních stoncích po deštích a kladení krytonosců nebo líhnoucích se larvách dřepčíka olejkového kolem srdéček.

Noční mráz vykonal za regulátor růstu svou práci kapku silněji. Někde je to znát i na obilí ( listy se svinují ).

U řepky na řadě míst není třeba regulačně zasahovat, spíše až se zregeneruje. Asi bude třeba více fundicid

Doporučení: A platí to i jako ochrana v suchu a před suchem:

  1. Na rychlou regeneraci a zejména zpevnění pletiv,   např. i na rozpukané části řepky, zakořeňování – VITALIC 0,4 l/ha – cca 260 Kč/ha.  

Jedná se kombinaci Lignohumátu draselného a nitrofenolátů draselných, které pletiva zvýšenou tvorbou ligninu, zlepšením fotosyntézy a zakořeňování.

Vhodné k tomu přidat pár kolo Hořké soli MgSO4 a  2-3 l LignoSuper NPK s rychlým močovinovým a amidickým N a lehce přístupným P a K, nebo 5-10 kg močoviny do roztoku.

  • Před květem řepky nebo před kvetením obecně, nebo i nyní na regeneraci – je výborný Aminátor prášek ( plně rozpustná směs klasického LIgnohumátu AM na kořeny + čistých rostlinných protistresových aminokyselin ) 100-150 g/ha -cca 187 Kč/ha
  • Na silnou a pomalejší regeneraci, na zakořeňování, aby řepka a obilí více sedělo a nevytahovalo do generativního stavu příliš rychle – LignoAktivátor roztok 0,75 l/ha – cca 270 Kč/ha ( = 150 g/ha LignoAktivátor prášek – 185 Kč/ha ).

Opět dobré přidat H. sůl, LignoSuper NPK 2-3 l nebo močovinu, mikroprvky.

Velmi vhodný do sloupkujícího obilí k jemné podpoře hlavních stébel na úkor nejslabších odnoží ( aby neubíraly sílu těm hlavním )

  • Kdo máte klasický Lignohumát MAX roztok– 0,4 l/ha nebo = Lignohumát AM prášek -100 g/ha, je na regeneraci velmi vhodný také – nejlevnější variantaod 120 Kč/ha. Opět doporučuji s Hořkou solí, LignoSuper NPK nebo roztokem močoviny, mikroprvky.

Všechny naše výrobky lze samostatně nebo do TM s Insekticidy, fungicidy, RR. Zesilují účinek i krácení. S herbicidy v TM lze, raději ale nyní po konzultaci – nikoliv na nejslabší porosty po mrazech. Ale to i samostatný herbicid raději nedáte, že… Lépe 1-2 dny nebo pár dní počkat.

Za tým Amagro s.r.o., Ing. Zora Marková ( Špirakusová )

13.4.2022