amagro

Moření osiva

AMAGRO – systém moření osiva a sadbyRYCHLE, LEVNĚ, ÚČINNĚ: zvýšení  ENERGIE klíčení a vzcházení, příjmu a osvojení  živin

Každý farmář ví, že kvalitně ošetřené osivo je základem kvalitního  rychlého  a vyrovnaného vzcházení. Při moření osiv je praxí vyzkoušené a velmi účinné použít k mořidlu přídavek látek s protistresovým a stimulačním účinkem. Společnost Amagro má pro tento účel v nabídce unikátní přípravek LignoAktivátor roztok na bázi superčistého vysocekoncentrovaného Lignohumátu  obohaceného bioaktivními látkami ze severských mořských řas rodu Ascophyllum nodosum kanadské firmy Acadian Agritech.

Ligno Aktivátor  tak v sobě kombinuje účinek huminových látek, které razantně podporují růst kořenového vlášení a zabraňují vyplavování živin do spodních vrstev ( huminové kyseliny ), slouží jako aktivní nosič živin a dalších látek do rostlinných pletiv ( prospěšné fulvové kyseliny ), a zároveň celou škálu přírodních aminokyselin, oligopeptidů, polysacharidů,  enzymů, vitamínů, mikroprvků a fytohormonů obsažených v mořské řase. Ty pozitivně působí na průběh fotosyntézy, disponují protistresovým účinkem proti suchu, chladu, zasolení a dalším stresorům,  zvyšují ochranu proti chorobám, podporují růst a diferenciaci rostlinných pletiv a také tvorbu a účinek vlastních hormonů v rostlině. Extrakt z řas také působí jako přírodní chlelatizátor. LignoAktivátor neobsahuje umělé hormony ( auxiny ), které by mohly za určitých  nepříznivých podmínek na rostliny působit negativně!

METODIKA: Pro moření  použijeme

LignoAktivátor roztok jako přídavek k mořidlu.

Domořování nebo směs s jinými stimulanty nedoporučujeme. Mohlo by dojít k smyvu původního mořidla. Stimulační účinek přidáním dalších fytohormonů by se pravděpodobně nezvýšil.

Dávkování na 1 tunu osiva:

obilniny 1,5 l Orientační cena – 45-90 kč/ha dle výsevku
oves 2,0 l Orientační cena – 45-90 kč/ha dle výsevku
Kukuřice, slunečnice 2-3 l Orientační cena –  15 kč/ha dle výsevku
Řepka 15 l Orientační cena – 15 kč/ha dle výsevku
Mák 30 l Orientační cena – 10 kč/ha dle výsevku

PROČ MOŘIT Ligno Aktivátorem?

Semínko má okamžitě k dispozici startovací zdroj  ENERGIE a OCHRANY V KRITICKÉM OBDOBÍ KLÍČENÍ a  ušetří  vzácnou ENERGII na další vývoj. Nestimulujeme případné plevele v porostu.

1. LignoAktivátor dodává klíčícím semenům:

  • huminové  látky v podobě huminových kyselin a fulvových kyselin.
  • přírodní stimulační látky z mořské řasy, které klíční rostlinka nemusí syntetizovat a má je hned k dispozici.
  • protistresové látky chránící semínko přímo při klíčení  a tvorbě kořenové hmotyv v tomto kritickém období před přísušky ( zadržení vody v rostlině ), inhibičním vlivem mořidel,  přemokření a dalšími stresory
  • startovací dávku mikroprvků vč. síry
  • zvýšenou mikrobiální aktivitu

2, Lignoaktivátor nedodává :

umělé sitimulační látky ( například syntetické auxiny ), které by mohly případně ohrozit klíčení  a vzcházení za extrémních podmínek ( např. za silného  slunečního svitu a sucha  nebo po příchodu silných mrazů )

Srovnání kořenového systému mořeného a nemořeného osiva…..

SYSTÉM MOŘENÍ HLÍZ BRAMBOR:

Lignohumát MAX ve své kategorii nejvyšší  koncentraci huminových látek na  trhu (20%). Neobsahuje další stimulační látky.

Aplikace v sazeči postřikem pří výsadbě – 0,8 l/ 100 l standardního mořidla

SYSTÉM MÁČENÍ SADBY JAHOD,ZELENINY, DŘEVIN :

Ligno Aktivátor roztok

Máčení kořenového systému 2 – 4 hodiny před výsadbou – 2,2 l/100l vody.